Tel: 24-268-50-83
Tel: 600-777-204
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Jak rozpoznać udar słoneczny?

Katarzyna | 19 sierpnia, 2020

Udar słoneczny jest niezwykle groźny w skutkach. Dlatego warto tak ważne jest, abyśmy byli w stanie nie tylko bardzo szybko go rozpoznać, ale co więcej żebyśmy byli w stanie mu zapobiegać. Dzisiaj podpowiemy na co zwrócić uwagę!

Najbardziej narażone na udar są dzieci, osoby aktywne fizycznie, pracujące na świeżym powietrzu, otyłe, z cukrzycą oraz seniorzy. Jednak nawet jeśli nie należymy do żadnej z tych grup, to pamiętajmy ryzyko istnieje zawsze!

Objawy, które mogą w łatwy sposób pomóc nam w rozpoznaniu udaru słonecznego to:

  • wysoka temperatura ciała,
  • bóle głowy i karku,
  • wymioty i nudności,
  • przyśpieszony oddech i tętno,
  • zaburzenia świadomości,
  • utrata przytomności,
  • obfite poty oraz zaczerwienienie skóry lub odwrotnie, blada i sucha skóra spowodowana odwodnieniem.

Oczywiście nie są to wszystkie symptomy, jednak te pojawiają się najczęściej.

Jak zapobiegać udarowi słonecznemu?!

Przede wszystkim powinniśmy spożywać odpowiednie ilości płynów, podzielone na małe porcje. W bardzo upalne dni mogą to być nawet 3 litry wody spożywane w ciągu całego dnia! Warto unikać nie tylko nadmiernego wysiłku, ale również w ogóle ekspozycji na słońce w godzinach od 12 do 15, a także pilnować, aby przebywać tylko w odpowiednio wentylowanych pomieszczeniach. Przewiewne, lekkie ubrania, zawsze dopasowane do aktualnej pogody to podstawa! Bezwzględnie powinniśmy zakładać nakrycie głowy, czy to w postaci kapelusza, czy też czapki lub chusty. Jasne kolory ubrań ograniczą pochłanianie promieniowania słonecznego.

Pamiętajmy! Jeżeli widzimy kogoś, kto ma objawy udaru słonecznego zareagujmy jak najszybciej! Każda chwila ma znaczenia. Jeżeli chcemy pomóc, nigdy nie polewajmy osoby z podejrzeniem udaru lodowatą wodą, ani pod żadnym pozorem takiej osoby nie wkładajmy do zimnej wody. Postarajmy się użyć zwilżonych, lekko chłodnych, ręczników, zadbajmy o ułożenie tej osoby w cieniu w bezpiecznej pozycji i jak najszybciej wezwijmy pogotowie ratunkowe.