Tel: 24-268-50-83
Tel: 600-777-204
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Kleszcze – wszystko co musisz wiedzieć.

Katarzyna | 9 czerwca, 2020

Coraz cieplejsze dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu i łonie natury. Każdy, kto wychodzi ze swoim psem na spacer, wie że trwa sezon na kleszcze. Jednak nie tylko nasze domowe zwierzęta są na nie narażone! I nie tylko teraz…

Tak na prawdę kleszcze przesypiają tylko zimę. Giną dopiero w bardzo mroźnej temperaturze, stąd też z roku na rok budzą się coraz częściej, a ich liczebność wzrasta. Dowodzi tego nie tylko fakt, że od kilku lat pierwsze kleszcze pojawiają się już w lutym, ale również wzrastająca liczba zachorowań na przenoszone przez nie choroby.

I o ile na kleszczowe zapalenie mózgu stworzono szczepionkę, po którą zachęcamy sięgnąć, to jeśli już planujemy wakacje w miejscach ich wzmożonego występowania, tak warto pamiętać, ze na boreliozę do tej pory nie wyprodukowano żadnej skutecznej szczepionki. Obie choroby są bardzo groźne, szczególnie gdy zignoruje się ich pierwsze objawy.

Najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia jest oczywiście pilnowanie, by kleszcz nas nie ugryzł. Jak? Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowy ubiór, a dokładniej zminimalizowanie ilości odkrytej skóry poprzez długie spodnie, najlepiej włożone w wyższe buty lub skarpety, bluzki z przylegającymi mankietami oraz nakrycie głowy. Dodatkowo należy spryskać się odpowiednim preparatem odstraszającym kleszcze, postępując według instrukcji na opakowaniu.

Przejdźmy jednak do tego, gdzie możemy spotkać kleszcze. Choć… może łatwiej byłoby wymienić, gdzie ich nie znajdziemy? Kleszcze żyją w trawach, na krzakach, generalnie nie spotyka się ich na wysokości większej niż 100-150 cm, ponieważ do takiej wysokości szukają żywiciela. Dlatego spotkać je możemy nawet na skwerku z trawą, gdzie chodzimy z psem na spacer! Przyciąga je zapach potu, ciepło i ruch powietrza. Są bardzo wyczulone i… cierpliwe, ponieważ zwykle nie wkuwają się w pierwsze lepsze miejsce, a szukają jak najdogodniejszego dla nich, gdzie nasza skóra jest delikatna. Po spacerze czy obozowaniu warto zawsze uważnie obejrzeć nasze ubranie oraz całe ciało, szczególną uwagę przykładając do pachwin, zgięć stawów, skórze głowy, za uszami i pomiędzy fałdami skóry.

Jeśli zobaczysz na sobie kleszcza upewnij się, że potrafisz go prawidłowo wyciągnąć! Jeśli nie jesteś pewien, że sobie poradzisz natychmiast udaj się do najbliższego lekarza lub punktu ambulatoryjnego, gdzie otrzymasz pomoc. Następnie uważnie obserwuj, czy w miejscu, w którym ukąsił Cię kleszcz nie pojawiają się żadne zmiany skórne. Monitoruj stan swojego zdrowia przez minimum miesiąc. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy natychmiast udaj się do lekarza i nie zapomnij powiedzieć, że ukąsił Cię kleszcz!