Tel: 24-268-50-83
Tel: 600-777-204
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Po czym poznać, że mamy osłabiony organizm?

Katarzyna | 8 października, 2021

Jesień to sezon, w którym łatwo o infekcje. Często to także moment, w którym czujemy się osłabieni. Może tak być po przebytej chorobie, a także bez wyraźnej przyczyny. Po czym możemy poznać, że mamy osłabiony organizm?

Zmęczenie, senność, obniżony nastrój czy problemy z koncentracją są pierwszymi oznakami osłabienia. Jeśli trwają krótki okres czasu i przechodzą po porządnym odpoczynku, to nie powinny nas martwić. Gdy przez dłuższy czas odczuwamy nieustanne zmęczenie, które nie znika po odpoczynku i dobrej jakości snu, a także wyeliminowaniu czynników stresowych, warto przyjrzeć się innym objawom oraz umówić się do lekarza.

W przypadku, gdy poza nieustannym zmęczeniem, pojawiają się objawy takie jak: bóle i zawroty głowy, problemy z koncentracją, obniżona temperatura ciała, senność, obniżenie nastroju czy apatia, albo szybkie męczenie się wykonywaniem codziennym czynności warto jak skonsultować się z lekarzem oraz wykonać podstawowe badania.

Przyczyny osłabienia organizmu mogą być różne. Taki stan naturalnie pojawia się po przebyciu choroby, w tym również po zatruciu pokarmowym. Może być to również efekt niezdiagnozowanej alergii pokarmowej, objaw nieleczonych chorób tarczycy. Co więcej, osłabiony organizm możemy mieć w wyniku nieprawidłowej, ubogiej w minerały i witaminy diety, spożywaniu zbyt małej ilości pożywienia, a nawet braku aktywności fizycznej.

Osłabienie organizmu może być spowodowane różnymi czynnikami. Przepracowanie, zbyt szybki tryb życia, stres, jak i choroby układu krążenia lub układu immunologicznego to tylko kilka z nich. Nie warto lekceważyć żadnych objawów! Zachęcamy do wykonywania regularnych badań profilaktycznych oraz konsultacji lekarskich zawsze, gdy pojawią się pierwsze objawy.