Dzień Szpinaku! Włącz go do swojej diety!
Wprowadź szpinak do swojej codziennej diety, zafunduj swojemu organizmowi bombę witaminową. Poznaj pozytywny wpływ szpinaku na zdrowie. Dlaczego szpinak jest...Dominika | 26 marca, 2024
Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock
Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock
Przychodnia "Radzi i Wie"
Katarzyna | 26 sierpnia, 2020
Latem chętnie decydujemy się na odpoczynek nad różnymi zbiornikami wodnymi. Chcemy popływać, ochłodzić się i miło spędzić czas z rodziną, przyjaciółmi. Nawet podczas urlopu nie możemy zapomnieć o bezpieczeństwie. Właśnie dlatego dzisiaj podpowiemy jak zachować się w czasie kąpieli w zbiornikach wodnych.
Po pierwsze jadąc nad wodę sprawdźmy, czy jest tam ratownik WOPR. W miejscach strzeżonych nie powinno być z tym problemu, nieco inaczej wygląda sprawa z niestrzeżonymi zbiornikami wodnymi. Jeśli mimo tego zdecydujemy się w takim miejscu pływać, bądźmy bardzo ostrożni i powoli, dokładnie sprawdźmy głębokość oraz strukturę dna. Nawet najlepszemu pływakowi może przytrafić się nieszczęście!
Po drugie, jeżeli na terenie kąpieliska obowiązuje regulamin, pamiętajmy aby bezwzględnie go przestrzegać. Tak samo z poleceniami ratownika. Pamiętajmy, aby zawsze się do nich stosować. Nie przestrzeganie regulaminu oraz poleceń ratownika może kosztować nas nawet życie.
W wodzie nie ma miejsca na żarty czy wygłupy! Należy o tym pamiętać, a także mieć oko na dzieci, którym potrafią czasem wpaść do głowy nieziemskie pomysły. Kategorycznie nie wolno strącać ludzi z materaca lub koła dmuchanego, nawet bliskich i znajomych. Może to zakończyć się tragicznie, tak samo jak podtapianie.
Unikajmy miejsc pełnych wodorostów lub zawirowań wody. Eksploracja jest świetną zabawą, ale nie w takiej sytuacji. To samo dotyczy miejsc, w których mamy styczność, ze szlakami żeglarskimi lub zabudowaniami wodnymi.
Po trzecie, nie przeceniajmy swoich możliwości! Pływanie jest bardzo wyczerpującym sportem. Zdecydowanie należy unikać pływania przez długi czas i wysiłku fizycznego bezpośrednio po wyjściu z wody. Pamiętajmy o odpowiednim nawadnianiu się i jedzeniu.
Pływanie na czczo jest zdecydowanie niewskazane, a po pływaniu należy zjeść posiłek. Zanim ponownie wejdziemy do wody – odpocznijmy. Minimalny czas jaki poświęcamy na odpoczynek powinien wynieść 15 minut, a najlepiej jeżeli zdecydujemy się na okres pół godzinny.
Pływanie zaraz po zjedzeniu może wywoływać skurcze żołądka! Jeśli czujemy, że łapie nas skurcz postarajmy się jak najszybciej wyjść z wody. Nad wodę bardzo dobrze jest wybrać się z drugą osobą.
Na koniec przypominamy! Jeżeli zauważysz kogoś, kto zaczyna się topić lub ma skurcz, zareaguj. Nigdy nie decyduj się na coś, co może być ponad Twoje siły. Zawiadom też innych, jeśli widzisz taką sytuację, może akurat w okolicy jest ktoś, kto pomoże tej osobie.
Pływanie w zbiornikach wodnych wymaga odpowiedzialności i przemyślanych działań. Nie rób nic niebezpiecznego, nie szalej jeśli w okolicy nie ma doświadczonego ratownika. W końcu przyjechałeś nad wodę odpocząć!