Dzień Szpinaku! Włącz go do swojej diety!
Wprowadź szpinak do swojej codziennej diety, zafunduj swojemu organizmowi bombę witaminową. Poznaj pozytywny wpływ szpinaku na zdrowie. Dlaczego szpinak jest...Dominika | 26 marca, 2024
Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock
Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock
Przychodnia "Radzi i Wie"
Katarzyna | 11 lutego, 2022
Okres choroby jest dla naszego organizmu bardzo obciążający. Z tego względu w trakcie rekonwalescencji należy szczególnie o niego zadbać. Najlepiej w tym celu sprawdzi się zmiana jadłospisu na taki, który pomoże szybciej powrócić do pełni zdrowia. Co powinno się znaleźć w takiej diecie, a czego lepiej unikać? O tym poniżej!
Zacznijmy od tego, żeby posiłki spożywać regularnie, a ostatni posiłek zjeść na 3 godziny przed snem. Wybierajmy zawsze produkty, które są lekko strawne. Chleb i bułki pszenne, pieczywo graham pszenne, suchary czy rogale i bułki maślane, chałki (pieczywo półcukiernicze w umiarkowanych ilościach). Tak, wiemy że pieczywo pełnoziarniste jest zdrowsze, ale jego trawienie wymaga od organizmu więcej energii, której ten nie ma tuż po odbytej chorobie czy operacji!
Do pieczywa dobieramy produkty spożywcze takie jak chude wędliny, ser twarogowy, jajka, wędzone ryby, masło czy łagodne sery żółte. Unikamy z kolei tłustych wędlin, wyrobów takich jak kaszanki, pasztetowa, serów topionych oraz serów pleśniowych.
W przypadku zup i dodatków do zup w okresie rekonwalescencji wybieraj zupy przygotowywane na wywarach warzywnych, opcjonalnie na wywarach z bazą chudego mięsa (koniecznie bez skóry!). Do zagęszczenia zupy i sprawienia, że będzie syta decydujemy się na kaszę mannę lub inną kaszę, na ryż, ziemniaki gotowane czy też drobne makarony. Unikamy zup, które są tłuste, z dodatkami grzybów, warzyw kapustnych i cebulowych. Nie dodajemy także do zup fasoli, grochu, soczewicy czy soi.
Jemy także warzywa (surowe lub gotowane) takie jak marchew, dynia, kabaczki, seler, cukinia, pomidory bez skórki, kalafior, brokuły, zielony groszek oraz fasolkę szparagową. Unikamy jednak brukselki, cebuli, czosnku, smażonych ziemniaków, rzodkiewek i warzyw marynowanych.
Pamiętajmy także o stosowaniu łagodnych przypraw w trakcie rekonwalescencji, unikaniu tłustych ciast czy ciastek i tortów. Do picia najlepsza oczywiście będzie woda, kefir, maślanka, słaba herbata, jogurty, herbaty ziołowe i owocowe. W małych ilościach można pić słabą kawę z mlekiem.