Dzień Szpinaku! Włącz go do swojej diety!
Wprowadź szpinak do swojej codziennej diety, zafunduj swojemu organizmowi bombę witaminową. Poznaj pozytywny wpływ szpinaku na zdrowie. Dlaczego szpinak jest...Dominika | 26 marca, 2024
Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock
Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock
Przychodnia "Radzi i Wie"
Katarzyna | 10 lipca, 2020
Wielu z nas albo całkowicie zapomina o badaniu krwi, albo dla odmiany robi je zbyt często. Tak na prawdę morfologię wystarczy zrobić raz na rok, o ile lekarz nie zleci badania w związku z diagnostyką. Takie profilaktyczne badanie może pomóc wykryć stany zapalne, infekcje, zaburzenia odporności, choroby krwi, nowotwory. a także anemię. Jeśli jednak czujemy się zdrowi, nie mamy żadnych problemów i nie zauważamy niepokojących symptomów, nie ma co się martwić i biegać na morfologię częściej.
Co powinno skłonić nas do wykonania morfologi i teleporady u lekarza w celu przeanalizowania wyników? Istnieje kilka takich czynników, między innymi: zmęczenie i uczucie przewlekłego osłabienia (często mylone z poczuciem zmęczenia podczas przesilenia wiosennego i jesiennego), nagłe wzrosty bądź nieuzasadnione spadki wagi, często nawracające infekcje, trudno gojące się rany i skłonność do siniaków.
Powyższe czynniki powinny skłonić nas do badania, ale nie są jedynymi, na które warto zwrócić uwagę. Jeśli stale przyjmujesz środki przeciwbólowe lub lubisz alkohol, to warto raz w roku wybrać się na badanie i sprawdzić, czy nic się nie dzieje z wątrobą. Łamanie w kościach, odczuwasz stałe pragnienie, wypadają Ci włosy? Przy takich symptomach również warto wybrać się na morfologię.
Pamiętaj, że przyjście na morfologię na czczo nie zawsze wystarcza. Na dwa dni przed badaniem zwróć uwagę, by nie jeść inaczej niż zwykle, ponieważ tłusta, obfita kolacja lub grill mogą zakłamać wyniki badania. Przysporzy to jedynie zmartwień, a powtórne badanie wykaże prawidłowy wynik. Trudno w takiej sytuacji nie odczuć, że przez własne zaniedbanie straciło się nieco czasu, prawda? Wizytę na badaniu najlepiej poprzedzić i zakończyć teleporadą u lekarza, który jeśli przyjmujesz stałe leki lub np. witaminy, podpowie czego nie powinno się brać przed badaniem, a jakie leki nie zakłamią wyników. W dniu badania warto wypić szklankę przegotowanej wody, lepiej zrezygnować jednak ze słabej herbaty, a na pewno z kawy!