Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Buraki – bomba witaminowa.

Katarzyna | 9 grudnia, 2020

O tym, że buraki są zdrowe wszyscy wiemy. Wspominaliśmy o nich już w artykule o jesiennych warzywach i owocach. Dziś nieco rozwiniemy temat buraków i podpowiemy co jeszcze mogą one zaoferować naszemu organizmowi.

Tak jak pisaliśmy wcześniej, buraki to istna bomba witaminowa. Są bogate w wiele witamin i minerałów, dlatego działają na kilka obszarów naszego organizmu.

Buraki pozytywny wpływają na krew i naczynia krwionośne oraz właściwości detoksykujące organizm. Zawierają silne przeciwutleniacze, dzięki którym wolne rodniki powodują znacznie mniej uszkodzeń w komórkach naszego ciała. Obniżają poziom cholesterolu, a dzięki dużej zawartości błonnika przyspieszają przemianę materii.

Co więcej, buraki bardzo pozytywnie wpływają na układ odpornościowy, trawienny, zakwaszenie.

Na buraki powinni uważać jednak cukrzycy. Surowe buraki może nie mają wysokiego indeksu glikemicznego, jednak te gotowane, zasmażane czy pieczone już tak. I jak ze wszystkim – absolutnie nie powinniśmy przesadzać! Zbyt duże ilości buraków spożywane przez dłuższy czas, mogą powodować biegunkę i inne negatywne skutki zdrowotne.

Dotyczy to szczególnie osób planujących zrobienie detoksu organizmu – zawsze konsultujmy się z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem takiego działania!