Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Ciąża a problemy z tarczycą.

Katarzyna | 20 stycznia, 2021

Tarczyca jest ważnym gruczołem, który odpowiada za wytwarzanie trzech hormonów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Problemów jej dotyczących nie wolno ignorować! Szczególnie kobiety planujące ciążę lub w niej będące powinny zwrócić uwagę, czy chorują na nadczynność lub niedoczynność tarczycy.

Jest to szczególnie istotne, ponieważ przez pierwsze kilka tygodni ciąży, dopóki dziecko nie wykształtuje własnej tarczycy, będzie polegało na tym, co dostarcza mu mama. Konsekwencje nieodpowiedniej ilości hormonów, które dostarczane są do malucha, mogą powodować niską masę urodzeniową, problemy z oddychaniem, a nawet zaburzenia ze strony układu kostnego lub nerwowego (m.in. opóźniony rozwój motoryczny lub niepełnosprawność intelektualną).

Problemy z tarczycą mogą utrudniać, a nawet przeszkadzać w zajściu w ciążę. W przypadku mężczyzn także może być to powód niepłodności, dlatego w trakcie planowania potomka warto wcześniej zrobić badania!

Jeśli mamy zdiagnozowane choroby tarczycy nie stoi to oczywiście na przeszkodzie, aby mieć dzieci. Trzeba jednak uważnie słuchać zaleceń lekarza i podjąć leczenie, aby uniknąć komplikacji. Są one niebezpieczne nie tylko dla dziecka, ale również dla kobiety je noszącej! Przy nieleczonych chorobach tarczycy znacząco wzrasta ryzyko poronień czy trudnych porodów.

Warto pamiętać, że ciąża to ogromne wyzwanie dla organizmu matki. Niektóre objawy ciąży mogą być bardzo podobne do tych, które pojawiają się przy chorobach tarczycy. Nie muszą jednak nimi być! Dlatego zalecamy zachować spokój i wszystkie objawy niezwłocznie zgłaszać do lekarza prowadzącego ciążę. Lepiej zrobić dodatkowe badania, niż ryzykować zdrowie.