Dzień Szpinaku! Włącz go do swojej diety!
Wprowadź szpinak do swojej codziennej diety, zafunduj swojemu organizmowi bombę witaminową. Poznaj pozytywny wpływ szpinaku na zdrowie. Dlaczego szpinak jest...Dominika | 26 marca, 2024
Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock
Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock
Przychodnia "Radzi i Wie"
Katarzyna | 14 października, 2020
Miażdżyca… o tym co przyczynia się do jej rozwoju, o tym kto jest na nią najbardziej narażony oraz o sposobach zapobiegania chorobie dowiesz się więcej w tym wpisie.
Dzisiaj chcemy skupić się na tym, jak rozwija się miażdżyca. Choroba ta nie pojawia się z dnia na dzień, aby pojawiły się jej pierwsze objawy często musi minąć wiele lat.
Miażdżyca ma charakter procesu zapalnego, który powstaje w wyniku uszkodzenia wewnętrznej warstwy ściany naczyń krwionośnych. Gromadzenie się w uszkodzonych miejscach lipidów, kolagenu oraz złogów wapnia prowadzi do powstania blaszek miażdżycowych. One z kolei zmniejszają przepływ krwi. Ich pęknięcie może natomiast doprowadzić do całkowitego zamknięcia tętnicy, co w konsekwencji prowadzić będzie do ostrego niedokrwienia narządu lub śmierci.
Objawy choroby w dużej mierze zależą od tego, w jakim miejscu zlokalizowane są zmiany miażdżycowe. Co może wskazywać na rozwój miażdżycy? Osłabienie oraz ogólny spadek temperatury ciała, promieniujący ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, zaburzenia świadomości, ból mięśni nóg oraz ich drętwienie, a także regularny ból brzucha po posiłku.
Jak bronić się przed miażdżycą wspominaliśmy w poprzednim wpisie, do którego link znajduje się na wyżej. Pamiętaj! Zdrowa dieta to podstawa w profilaktyce przeciw miażdżycowej. Zachęcamy również do regularnych aktywności fizycznych oraz prawidłowego odżywiania się, a także regularnych kontrolnych badaniach morfologicznych oraz lipidogramem.