Dzień Szpinaku! Włącz go do swojej diety!
Wprowadź szpinak do swojej codziennej diety, zafunduj swojemu organizmowi bombę witaminową. Poznaj pozytywny wpływ szpinaku na zdrowie. Dlaczego szpinak jest...Dominika | 26 marca, 2024
Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock
Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock
Przychodnia "Radzi i Wie"
Katarzyna | 16 grudnia, 2020
Ciąża to dla każdej kobiety wyjątkowy czas. Zdrowie dziecka jest dla niej najważniejsze. Czasem przyjście na świat potomka tak bardzo absorbuje młodą mamę, że zapomina ona zadbać o siebie. A przecież zdrowie matki reflektuje bezpośrednio na dziecko.
Chociaż cukrzyca ciążowa nie jest bardzo częsta, to wciąż się zdarza. Dlatego dziś pokrótce wyjaśnimy na czym ona polega i jak o siebie zadbać!
Zmiany zachodzące w organizmie kobiety podczas ciąży są znaczące i dotykają całego organizmu. Nie inaczej jest z trzustką, która odpowiada za produkcję insuliny. Cukrzyca ciążowa może pojawić tak naprawdę u każdej kobiety, ale najbardziej narażone są kobiety: z nadwagą przed ciążą, u których w najbliższej rodzinie są osoby chore na cukrzycę typu II, przechodziły cukrzycę w okresie poprzedniej ciąży, lub urodziły dzieci powyżej 4kg.
Zdarza się również tak, że kobieta chorowała na cukrzycę już wcześniej, ale do momentu ciąży, nie miała żadnych objawów choroby.
Jak wyglądają badania, które pozwalają potwierdzić lub wykluczyć cukrzycę ciążową?
Pierwsze wykonywane jest na czczo, kolejne po głównych posiłkach. Warto poza konsultacją z lekarzem ginekologiem, położną lub lekarzem prowadzącym ciążę, wybrać się do diabetologa. Pozwoli to na ustalenie najlepszej diety oraz zagwarantuje dokładną edukację na temat cukrzycy ciążowej.
Bardzo ważnym elementem leczenia cukrzycy jest dieta. Zmiana nawyków żywieniowych oraz ruch dostosowany do możliwości zdrowotnych ciężarnej to podstawa. Czasem konieczne może okazać się leczenie insuliną. Przy rozpoznanej cukrzycy ciążowej konieczne jest regularne badanie glukometrem.
Chociaż cukrzyca ciążowa zwykle mija po urodzeniu, to znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II w przyszłości, dlatego warto uważnie obserwować swój organizm i przy jakichkolwiek niepokojących objawach skonsultować się z lekarzem.