Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Czemu ruch jest taki ważny?

Katarzyna | 12 lutego, 2020

Wszyscy wiemy, że ruch to zdrowie… Niestety zdecydowana większość z nas 'nie ma czasu’ na aktywność fizyczną – a przynajmniej tak twierdzi. Czy faktycznie w coraz intensywniejszym trybie naszego życia nie jesteśmy w stanie wygospodarować, chociaż pół godziny dziennie na ćwiczenia?

Ruch fizyczny wykonujemy wbrew pozorom codziennie, nawet tego nie zauważając. Wchodzisz po schodach? Idziesz na przystanek autobusowy? To też się liczy! Ale taka dawka ruchu, może nie do końca wystarczać naszemu organizmowi. Zmieniając tylko kilka nawyków, możemy w bardzo prosty sposób stać się zdecydowanie aktywniejsi i wcale nie będzie to oznaczało mniejszej czasu na inne obowiązki czy odpoczynek!

Spacerowanie to również forma odpoczynku, tylko że aktywnego. Czy wiesz, że dzięki codziennym spacerom trwającym minimum pół godziny, Twój mózg jest bardziej dotleniony, a co za tym idzie dużo lepiej i wydajniej pracuje? Swój rower widujesz tylko, kiedy szukasz czegoś w garażu, a na dojazd do pracy tracisz codziennie czas w korkach? Odkurz swój jednoślad i zacznij jeździć nim do pracy, szybko sobie podziękujesz. Jazda na rowerze pozytywnie wpływa na układ krążenia oraz wzmacnia mięśnie. Aktywność fizyczna wyzwala endorfinę, tzw. hormony szczęścia. Wpływa to pozytywnie na samopoczucie i zmniejszenie stresu. Ale pozytywnych skutków ruchu jest znacznie więcej! Dzięki aktywności fizycznej dużo lepiej śpimy, a nasz układ odpornościowy łatwiej radzi sobie z infekcjami.

Po miesiącu regularnych spacerów, jeżdżenia na rowerze czy bieganiu wieczorem będzie Ci dużo ciężej przestać, więc warto przemóc się i systematycznie wdrażać w swoim życiu coraz więcej ruchu.