Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Czy kawa jest zdrowa?

Katarzyna | 24 czerwca, 2021

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy. Czy jej picie jest zdrowe? O tym w dzisiejszym wpisie!

Zacznijmy od tego, że kawa jest bogatym źródłem antyoksydantów oraz pobudzającej kofeiny. Co za tym idzie, pomaga dłużej zachować młodość, a także poprawia wydolność umysłową. Dodatkowo kawa ogranicza ryzyko chorób nowotworowych i pomaga w pozbyciu się np. bólów migrenowych.

Inna właściwość kawy to zapobieganie zaparciom i przyspieszanie perystaltyki jelit. Pita bez dodatków może pomóc przy odchudzaniu.

Kawa znajduje również szerokie zastosowanie w… kosmetyce!

Warto jednak pamiętać, że pomimo wielu zdrowych aspektów, kofeina zawarta w kawie (jak również w kakao czy teina w herbacie) ma działanie uzależniające. Kawy nie powinny pić również kobiety w ciąży.

Kawa działa moczopędnie, dlatego jeśli pijecie kilka filiżanek dziennie, pamiętajcie o piciu wody. Pomoże to zapobiec odwodnieniu organizmu. Osoby mające problemy zdrowotne związane z ciśnieniem powinny ograniczać spożywanie kawy.

Podsumowując nasz dzisiejszy wpis – kawa jest zdrowa, jednak jak w przypadku wszystkiego należy pamiętać o umiarze. Nie powinniśmy pić jej więcej, niż 3-5 filiżanek kawy dziennie.