Dzień Szpinaku! Włącz go do swojej diety!
Wprowadź szpinak do swojej codziennej diety, zafunduj swojemu organizmowi bombę witaminową. Poznaj pozytywny wpływ szpinaku na zdrowie. Dlaczego szpinak jest...Dominika | 26 marca, 2024
Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock
Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock
Przychodnia "Radzi i Wie"
Katarzyna | 11 marca, 2020
Okres jesienny, zimowy oraz wiosenny to czas, w którym niezwykle łatwo o chorobę. Przeziębienie i grypa to najczęstsze przyczyny zachorowań. Zarazić się można bardzo szybko i wcale nie trzeba mieć bezpośredniego kontaktu z chorym! Czemu?
Wirusy wywołujące zarówno grypę, jak i przeziębienie przenoszą się drogą kropelkową. Co to znaczy? Osoba chora kaszląc i kichając, rozsiewa wirusy, które są w stanie przeżyć poza ludzkim organizmem przez kilka godzin. Może to doprowadzić do sytuacji, w której zarazimy się nawet bez bezpośredniego kontaktu z kimś chorym. Wystarczy, że np. dotkniemy poręczy w komunikacji miejskiej, którą dotykał ktoś chory.
Przede wszystkim powinniśmy dbać o higienę i dokładnie myć dłonie. Pozwoli nam to zminimalizować ryzyko zarażenia się wirusem.
Jakie są różnice pomiędzy przeziębieniem a grypą?
Przeziębienie dotyczy przede wszystkim stanów zapalnych błon śluzowych: gardła, zatok przynosowych oraz nosa. Pierwsze objawy można zaobserwować już w ciągu jednego do dwóch dni od zarażenia, a trwać mogą do siedmiu dni. Głównymi objawami jest ogólne złe samopoczucie, przesuszona oraz podrażniona błona śluzowa nosa i drapanie w gardle. Czasami może występować gorączka, jednak nie jest ona tak wysoka, jak ma to miejsce w przypadku grypy.
Grypa natomiast charakteryzuje się osłabieniem, rozkojarzeniem, bólem mięśni i stawów, złym samopoczuciem oraz wysoką gorączką, często z towarzyszącymi jej dreszczami. Czasami dodatkowo osoba chora ma bóle głowy, suchy i męczący kaszel, ból gardła oraz zatkany nos. Pierwsze objawy grypy pojawiają się od dnia do trzech dni po zarażeniu, a długość choroby zwykle nie przekracza siedmiu dni.
Z powodu podobnych objawów, bardzo łatwo pomylić te dwie choroby. Porównując je ze sobą, wydaje się, że nie należy panikować, gdy zachorujemy. Jednak o ile przeziębienia nie leczy się antybiotykami, to z grypą jest już różnie. Co więcej, grypa może prowadzić do poważnym powikłań, dlatego nie należy jej lekceważyć! Gdy zachorujemy, zawsze powinniśmy odpocząć i pozostać w domu, nie tylko dla swojego dobra, ale również, by nie zarażać innych. Dzięki odpoczynkowi nasz organizm ma więcej siły do walki z wirusem.