Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Herbata a zdrowie.

Katarzyna | 27 stycznia, 2021

Zima w pełni, a my ciągle chodzimy przemarznięci. Wracając do domu marzymy tylko o otuleniu się kocem i napiciu ciepłej herbaty. I bardzo dobrze, że ją pijemy! Dziś przedstawimy kilka powodów, dla których warto pić herbatę.

Zacznijmy od tego, że jest kilka rodzajów herbat i każda z nich ma nieco inne właściwości. Herbata czarna jest u nas najpopularniejsza. Działa pobudzająco, obniża ciśnienie krwi, poprawia krążenie, trawienie i nawet chroni zęby przed próchnicą. Herbata zielona z kolei dostarcza dużej dawki energii, a jej pobudzające działanie trwa dłużej niż po kawie! Dodatkowo opóźnia procesy starzenia i zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych odmian raka. Natomiast herbata biała jest najzdrowszym rodzajem herbaty. Zawiera dużo witaminy C wzmacniającej odporność, działa pobudzająco i orzeźwiająco oraz zawiera antyoksydanty.

Herbata jest najzdrowsza bez dodatku cukru. Śmiało można ją jednak śmiało urozmaicać, np. sokiem z malin. Warto dodawać do niej cytrynę (ale odczekajmy chwilę po jej zaparzeniu!), imbir, cynamon, kardamon lub miód. Pamiętajmy jednak, że jak ze wszystkim – nie warto przesadzać. Nie zalecamy picia więcej niż 4-5 filiżanek herbaty dziennie.