Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Jak chronić się przed kleszczami i owadami latem?

Katarzyna | 24 czerwca, 2022

Spacer po pobliskim lesie, piknik w parku lub na łące, a także weekendowe wypady nad pobliskie zbiorniki wodne – owady i kleszcze spotkamy w każdym z tych miejsc. W jaki sposób skutecznie ochronić się przed ukąszeniami i jak postępować, gdy zostaniemy już ukąszeni? O tym piszemy poniżej!

Po pierwsze warto zwrócić uwagę na to, aby na spacery w lesie, parku czy innym miejscu występowania kleszczy w miarę możliwości zakrywać ciało. Noś wysokie obuwie, długie spodnie, nakrycie głowy i bluzkę z długim rękawem. Jasne kolory pozwolą na szybsze zauważenie kleszcza wędrującego w poszukiwaniu miejsca do wgryzienia się.

Kolejnym elementem, który pomoże utrzymać z dala od naszego ciała owady i kleszcze są repelenty. Stosuj je według zaleceń producenta i pamiętaj o ponawianiu aplikacji!

Dobrze jeśli po wycieczce czy spacerze od razu wypierzesz ubrania, sprawdzisz buty oraz nakrycie głowy. Sprawdź dokładnie swoje ciało w poszukiwaniu kleszczy, szczególnie w miejscach takich jak kolana, pachwiny i skóra głowy.

Jeśli kleszcz wbił się w Twoje ciało, usuń go jak najszybciej i obserwuj uważnie okolice, w których się wkuł. Jeśli coś Cię zaniepokoi od razu udaj się do lekarza!

Na ukąszenia komarów i owadów dobrze zastosować maść lub żel, które mają działanie przeciwhistaminowe. Pomoże to uniknąć rozdrapania i złagodzi objawy takie jak obrzęk czy świąd.