Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Jak odróżnić wiosenne osłabienie od alergii?

Katarzyna | 15 maja, 2020

Wiosną przyroda budzi się do życia, a pogoda zachęca nas do aktywnego odpoczynku na świeżym powietrzu. Temperatura wzrasta i aż miło złapać ciepłe promienie słońca. Czemu więc na wiosnę tak często czujemy się osłabieni?

Wiosenne przesilenie to nic innego jak reakcja na zmiany temperatur w ciągu dnia, zmęczenie brakiem ruchu i zimową aurą, a czasem nawet efekt braku odpowiedniej diety, związanej z kiepskim dostępem do świeżych warzyw i owoców przez okres jesienno-zimowy. Wszystkie te czynniki wpływają negatywnie na nasz organizm i wywołują ogólne osłabienie. Czujemy się przez to gorzej, przemęczeni, senni i łatwiej złapać nam infekcję.

Jednak bardzo łatwo jest nam pomylić wiosenne przeziębienie z reakcją alergiczną. Czemu? Przez podobne objawy charakteryzujące się kichaniem, katarem i kaszlem. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów alergii jest łzawienie i pieczenie oczu. Oczywiście czasami podobne objawy mamy podczas przeziębienia.

Chcąc zweryfikować czy jesteśmy alergikami na pyłki roślinne, poza zrobieniem testów, możemy uważnie obserwować swój organizm. Jeśli objawy występują w okresie od kwietnia do września, gdy rośliny pylą, nasilają się w suche i wietrzne dni – to prawdopodobnie alergia.