Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Jak poradzić sobie z ukąszeniem owadów?

Katarzyna | 17 czerwca, 2020

Jest jedna rzecz, której ludzie zgodnie nie lubią latem – ukąszenia owadów! Dziś przedstawimy kilka sposobów na to jak sobie z nimi radzić, a także podpowiemy co może pomóc ich uniknąć.

By uniknąć ukąszenia owadów warto przede wszystkim być uważnym i rozsądnie dobierać ubiór do miejsca, do którego się wybieramy. Krótkie spodenki w lesie? Zapomnij, jeśli nie chcesz wrócić zaczerwieniony, ze swędzącym ciałem! Dużo lepiej ubrać długie, ale przewiewne ubrania. Nie używaj też perfum ani mgiełek do ciała, szczególnie unikając tych o słodkim kwiatowym lub owocowym zapachu. Na rynku jest dostępna cała gama środków, które mają za zadanie odstraszyć owady i warto po nie sięgnąć, zawsze pamiętając o zastosowaniu ich zgodnie z zaleceniami producenta. Szczególnie, jeśli planujemy weekend nad jeziorem, gdzie będzie dużo komarów i innych owadów.

Gdy pomimo zastosowanych przez nas środków ostrożności ukąsi nas jakiś owad, warto od razu odkazić miejsce ukąszenia – mini apteczka na wypad do lasu to podstawa! Pomocne w zmniejszeniu obrzęku i bólu będą zimne okłady, jeśli użądliła pszczoła okład z cebuli lub sody oczyszczonej z wodą, a w przypadku osy okład z cytryny lub ocet. Zawsze należy też wyciągnąć najpierw żądło, o ile zostało ono w ranie. Oczywiście, to tylko domowe sposoby, jeśli mamy pod ręką środki na ukąszenia z apteki, warto od razu po nie sięgnąć zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty!