Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Jak postępować w mroźne dni?

Katarzyna | 24 lutego, 2021

Zimne dni to duże wyzwanie dla organizmu. Dieta, aktywność fizyczna, ubiór, a nawet pielęgnacja skóry są niezwykle istotne. Zastanawiacie się, jak zabezpieczyć się przed zimnem? Sprawdźcie nasz wpis!

Pierwszym elementem jest odpowiednia dieta. Ważne, żeby była treściwa, z dużą ilością warzyw, rozgrzewającymi przyprawami. Zimą warto poświęcić rano trochę więcej czasu i przygotować pożywne i ciepłe śniadanie. Owsianka, jajecznica, cokolwiek lubicie, ważne, aby było na ciepło.

Również odpowiednie nawodnienie jest bardzo istotne. Poza wodą warto pić herbatę z sokiem malinowym lub dodatkiem miodu, cytryny czy imbiru. Szczerze polecamy włączenie bogatych w witaminy owoców cytrusowych do zimowej diety. Nie zapominajmy też o aktywności fizycznej! Krótkie spacery lub proste ćwiczenia rozciągające, które można wykonać bez problemu w domu.

Warto również ubierać się na cebulkę. Więcej informacji znajdziecie w naszym wpisie. Dzięki temu unikniemy spocenia się, które w mroźne dni jest wyjątkowo niekorzystne dla organizmu. Nie zapominajmy także o grubych skarpetach, dobrze dopasowanych, nieprzemakalnych butach, ciepłym szaliku, rękawiczkach (najlepiej z jednym palcem) i czapce zakrywającej uszy. Choć to stopy i dłonie marzną najszybciej, to najwięcej ciepła tracimy mając odkrytą głowę!

Trzecim elementem jest pielęgnacja skóry, która może łatwo pękać w zimne dni. Aby temu zapobiec koniecznie należy zadbać o odpowiednie nawilżenie i zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Szczególnie narażona jest skóra dłoni, jeśli nie nosimy rękawiczek oraz twarz. Na kilka minut przed wyjściem na zewnątrz warto użyć mocno nawilżającego lub natłuszczającego kremu. A jeśli zmarzliśmy, to po wejściu do domu pod żadnym pozorem nie powinniśmy grzać się o grzejnik czy brać ciepłej kąpieli! W celu rozgrzania lepiej powoli rozmasować ciało z użyciem kremu nawilżającego.

Choć słońce mało kiedy jest widoczne, nie zapominajmy o kremie z filtrem, chrońmy także oczy. Od światła odbijającego się od śniegu ochronią nas okulary przeciwsłoneczne.

Natomiast jeśli przeziębicie się lub zachorujecie na grypę, zawsze możecie zgłosić się do naszych przychodni!