Dzień Szpinaku! Włącz go do swojej diety!
Wprowadź szpinak do swojej codziennej diety, zafunduj swojemu organizmowi bombę witaminową. Poznaj pozytywny wpływ szpinaku na zdrowie. Dlaczego szpinak jest...Dominika | 26 marca, 2024
Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock
Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock
Przychodnia "Radzi i Wie"
Katarzyna | 26 lipca, 2022
Skaleczenia i zadrapania zdążają się każdemu, a już w szczególności dzieciom. Ważne jest, aby każda ranę dobrze oczyścić i opatrzyć, ponieważ nie tylko przyśpieszy to proces gojenia, ale również pozwoli uniknąć zakażenia.
W jaki sposób prawidłowo należy opatrzeć drobne rany?
W pierwszej kolejności należy przemyć ranę. Przemywamy ją najpierw pod zimną, bieżącą wodą przez około minutę (nie nalewamy wody bezpośrednio na ranę!), a następnie przykładamy do niej jałowy gazik.
Gdy rana jest już czysta sprawdzamy, czy nic się w niej nie znajduje. Jeśli nie jesteśmy w stanie samemu wyciągnąć ciała obcego lub rana mocno krwawi i jest głęboka, należy wybrać się do szpitala. Jeśli nic nie znajduje się w ranie, to przechodzimy do kolejnego kroku.
Sięgamy po środek antyseptyczny np. wodę utlenioną, a nim dezynfekujemy ranę i jej okolicę. Nie polewamy nigdy rany spirytusem ani perfumami, ponieważ może to uszkodzić tkanki! Warto zawsze mieć jakiś środek odkażający w domowej apteczce.
Ostatnim krokiem jest założenie opatrunku. Dostosowujemy jego rodzaj do rany, przy drobnych skaleczeniach wystarczy użyć maści antybakteryjnych i przykleić plaster. Nie używamy do ran wacików, ponieważ mogą przyklejać się do rany i utrudniać jej gojenie. Gaza będzie znacznie lepszym rozwiązaniem. Można przymocować ją bandażem lub plastrem.