Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Jak prawidłowo opatrzyć ranę?

Katarzyna | 26 lipca, 2022

Skaleczenia i zadrapania zdążają się każdemu, a już w szczególności dzieciom. Ważne jest, aby każda ranę dobrze oczyścić i opatrzyć, ponieważ nie tylko przyśpieszy to proces gojenia, ale również pozwoli uniknąć zakażenia.

W jaki sposób prawidłowo należy opatrzeć drobne rany?

W pierwszej kolejności należy przemyć ranę. Przemywamy ją najpierw pod zimną, bieżącą wodą przez około minutę (nie nalewamy wody bezpośrednio na ranę!), a następnie przykładamy do niej jałowy gazik.

Gdy rana jest już czysta sprawdzamy, czy nic się w niej nie znajduje. Jeśli nie jesteśmy w stanie samemu wyciągnąć ciała obcego lub rana mocno krwawi i jest głęboka, należy wybrać się do szpitala. Jeśli nic nie znajduje się w ranie, to przechodzimy do kolejnego kroku.

Sięgamy po środek antyseptyczny np. wodę utlenioną, a nim dezynfekujemy ranę i jej okolicę. Nie polewamy nigdy rany spirytusem ani perfumami, ponieważ może to uszkodzić tkanki! Warto zawsze mieć jakiś środek odkażający w domowej apteczce.

Ostatnim krokiem jest założenie opatrunku. Dostosowujemy jego rodzaj do rany, przy drobnych skaleczeniach wystarczy użyć maści antybakteryjnych i przykleić plaster. Nie używamy do ran wacików, ponieważ mogą przyklejać się do rany i utrudniać jej gojenie. Gaza będzie znacznie lepszym rozwiązaniem. Można przymocować ją bandażem lub plastrem.