Dzień Szpinaku! Włącz go do swojej diety!
Wprowadź szpinak do swojej codziennej diety, zafunduj swojemu organizmowi bombę witaminową. Poznaj pozytywny wpływ szpinaku na zdrowie. Dlaczego szpinak jest...Dominika | 26 marca, 2024
Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock
Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock
Przychodnia "Radzi i Wie"
Katarzyna | 5 maja, 2021
Ciepłe dni zachęcają do wypraw do lasów, na polany i do parków. Chętnie zabieramy ze sobą naszych bliskich i decydujemy się na piknik na świeżym powietrzu. Czemu warto chronić się przed ukąszeniami owadów i jak zadbać o to, aby podczas spędzania czasu na łonie natury nie wrócić do domu z bolącymi ukąszeniami?
Zacznijmy od tego, jakie owady najczęściej nas atakują i jakie negatywne dla zdrowia skutki mogą przynieść. Komary, kleszcze, meszki, muchy końskie, mrówki, osy, a nawet pasikoniki czy pająki są dla nas zagrożeniem. Pamiętajmy, że choroby w naszej strefie klimatycznej przenoszą tylko kleszcze. Ugryzienia pozostałych owadów są bolesne i mogą wywołać reakcję alergiczną na jad oraz zakażenie, jeśli rozdrapujemy miejsce ukąszenia.
Należy go aplikować co kilka godzin. Pamiętajmy, że owady także ewoluują i z czasem coraz bardziej uodporniają się na dostępne w sklepach środki chemiczne! Dlatego jeśli widzimy, że wokół nas lata coraz więcej owadów, od razu zaaplikujmy ponownie odpowiednie środki, nawet jeśli czas określony przez producenta jeszcze nie upłynął.
Dla wielu owadów pot i ciepło naszego ciała, a także słodkie zapachy, np. owoców, lodów lub napoi są doskonałym wabikiem. Z kolei większość z owadów nie lubi zapachu wanilii, cytryny, a także niektórych ziół takich jak kocimiętka czy lawenda. Warto również na wypad na łono natury zrezygnować z używania kwiatowych lub owocowych perfum!
Jeśli nie uda nam się uniknąć ukąszenia, dobrze abyśmy od razu przemyli ranę. Następnie powinniśmy posmarować ją dostępnymi w aptekach preparatami na ukąszenia owadów. Możemy także przyłożyć do rany plasterek cebuli, kostkę lodu lub rozpuszczoną tabletkę aspiryny.
Aby przyjemnie spędzić czas na świeżym powietrzu i nie odganiać się od owadów, warto także zabrać szczelnie zamykany koszyk na jedzenie. Nie zostawiajmy resztek jedzenia na wierzchu, tylko od razu je schowajmy do woreczka foliowego. Nawet jeśli jest ciepło, zadbajmy o zasłonienie całego ciała najlepiej jasnymi i przewiewnymi ubraniami oraz dobrze sznurujmy buty. Dzięki temu łatwiej zobaczymy np. kleszcze, zanim te zdążą się w nas wkuć.
Po powrocie do domu z kolei dokładnie sprawdźmy całe nasze ciało wraz ze skórą głowy! Takie działanie pozwoli nam na szybką reakcję w przypadku, gdyby środki zaradcze nie pomogły i jakiś owad nas ukąsił.