Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Jak złagodzić oparzenia słoneczne?

Katarzyna | 15 czerwca, 2022

Chęć posiadania pięknej opalenizny na wakacjach nie raz kończy się zaczerwienieniem, przesuszoną skórą i bąblami. To skutek nadmiernego przebywania na słońcu bez ochrony przeciwsłonecznej lub z zaaplikowaniem jej tylko raz, podczas gdy należy ją aplikować zwykle co 2 lub 3 godziny!

Możesz uzyskać efekt pięknej opalenizny bez oparzeń słonecznych, wystarczy, że zadbasz o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, nawilżenie skóry oraz… opalanie będzie krótkie, za to regularne. Unikaj również najmocniejszego słońca w godzinach 11-16.

Jeśli jednak nie uda Ci się uniknąć oparzeń słonecznych, podpowiadamy jak możesz złagodzić ich objawy. Skóra, która jest lekko oparzona wymaga dużej troski, jest cieplejsza niż reszta ciała i może sprawiać ból. Warto rozpocząć łagodzenie objawów od delikatnego polewania skóry letnią wodą. Następnie dobrze jest posmarować skórę lekką emulsją lub pianką o działaniu chłodzącym, nawilżającym i łagodzącym. Dobrze, jeśli w składzie takiego produktu znajduje się prowitamina B5 (D-pantenol), alantoina lub kwas hialuronowy. Również żel aloesowy pomoże złagodzić objawy lekkich oparzeń słonecznych.

Przy poważniejszych oparzeniach dobrze jest zwrócić się o pomoc do lekarza. Pamiętajmy, aby nigdy nie przekuwać pojawiających się bąbli – łatwo o zakażenie, a dodatkowo przedłużamy proces leczenia!