Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Kleszcze? Sprawdź jakie choroby przenoszą!

Katarzyna | 28 czerwca, 2021

Ukąszenia kleszczy często są przez nas bagatelizowane. Po wyciągnięciu wkłutego kleszcza najczęściej szybko wracamy do codziennych zajęć, a w dłuższej perspektywie zapominamy o zaistniałej sytuacji. I to duży błąd! Sprawdź jakie choroby przenoszą kleszcze i czemu należy zwracać na nie szczególną uwagę!

Najgroźniejszą chorobą przenoszoną przez kleszcze jest kleszczowe zapalenie mózgu. Do zakażenia dochodzi w bardzo krótkim czasie od wkłucia pasożyta w skórę. Warto pamiętać, że nawet błyskawiczne usunięcie kleszcza nie zapobiegnie zakażeniu.

Obecnie nie istnieje lek na kleszczowe zapalenie mózgu, możliwe jest jedynie stosowanie leków, które łagodzą objawy. Istnieje jednak szczepionka, która jest pewnym zabezpieczeniem przeciwko tej chorobie.

Kolejną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest borelioza. Do zakażenia boreliozą dochodzi dopiero po pewnym czasie od momentu wkłucia się pasożyta w skórę. Jest to spowodowane faktem, że bakterie wywołujące tę chorobę znajdują się w jelitach kleszczy.

Choć sama choroba jest groźna, to przechodzi ją jedynie niewielki procent osób ukąszonych. Nie zmniejsza to jednak ryzyka! Zdarza się, że choroba nie wywołuje objawów przed dłuższy okres czasu – czasem nawet kilka lat! Na tę chwilę nie ma na nią szczepionki.

Innymi chorobami, które mogą przenosić kleszcze są: ludzka anaplazmoza granulocytarna (która jest ostrą chorobą gorączkową), ludzka erlichioza monocytarna (bakteryjna choroba gorączkowa). Oczywiście chorób tych jest więcej, jednak są one mniej powszechne i nie takie groźne. W niektórych przypadkach nie trzeba nawet stosować antybiotykoterapii! Nie zmienia to jednak faktu, że na kleszcze należy uważać! Warto skonsultować się z lekarzem po każdym ukąszeniu kleszcza, a także stosować środki odstraszające kleszcze.