Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Oparzenia słoneczne – jak je złagodzić?

Katarzyna | 10 sierpnia, 2021

Oparzenia słoneczne najczęściej spowodowane są nierozsądnym podejściem do opalania i nie używaniem produktów z filtrem przeciwsłonecznym. W efekcie niechroniona skóra jest wysoce narażona na negatywne działanie promieni słonecznych. Warto jednak pamiętać, że oparzenia słoneczne to zagrożenie nie tylko dla plażowiczów – łatwo o nie również w górach, a nawet w mieście. Wszystko sprowadza się do ekspozycji niechronionej skóry na ostre słońce, szczególnie w godzinach 10:00 – 15:00.

Nigdy nie nakładasz kremu z filtrem, a może zapominasz ponownie go nałożyć po pływaniu lub spoceniu się, a w efekcie kończysz z zarumienioną czy też spieczoną skórą? Podrażnione miejsce zaczyna boleć, a później dodatkowo swędzieć, pojawia się obrzęk, a oparzony fragment ciała jest gorący?

Jak złagodzić te objawy i usprawnić procesy regeneracyjne skóry?

W pierwszej kolejności – zejdź ze słońca! I zapomnij o dalszej ekspozycji na nie! Chyba że zależy Ci na znacznie poważniejszym oparzeniu, które goić się będzie przez długie tygodnie…

Kolejną rzeczą jest schłodzenie oparzonego miejsca. I nie, nie przykładaj lodu! Najpierw przemyj miejsce letnią wodą, dopiero potem stopniowo możesz użyć tej zimnej. Następnie zastosuj delikatną nawilżającą piankę lub krem z D-panthenolem. Ponawiaj aplikację kilka razy w ciągu następnych dni! Pamiętaj, żeby nie stosować na oparzone miejsca natłuszczających produktów kosmetycznych, ponieważ mogą one utrudniać oddanie ciepła przegrzanym tkankom. Unikaj słońca dopóki oparzone miejsce się całkowicie nie wygoi, a także unikaj gorących kąpieli.

Jeśli Twoje oparzenie jest poważniejsze i pojawią się na nim bąble – pod żadnym pozorem ich nie przekuwaj! Warto również, żebyś poszedł z takim oparzeniem do lekarza. Poza oparzeniem możesz także mieć udar cieplny, dlatego nie ignoruj żadnych objawów i postępuj według zaleceń lekarskich.