Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Planujesz ciążę? Nie zapomnij o wizycie u stomatologa!

Katarzyna | 14 grudnia, 2021

O zęby i higienę jamy ustnej powinniśmy dbać nie tylko dla ładnego uśmiechu. Zdrowy stan jamy ustnej jest szczególnie ważny dla ciężarnych i kobiet planujących ciążę.

Choroby przyzębia mogą mieć wpływ na przebieg ciąży i jej powikłania. Ze względu na zmiany hormonalne następujące w ciąży. Nawet niewielka ilość płytki nazębnej może wywołać reakcję organizmu w postaci stanu zapalnego. Dlatego też przed ciążą i w jej trakcie poza zwróceniem uwagi na zdrową dietę. Warto zadbać również o zdrowe nawyki dotyczące higieny jamy ustnej oraz o wizyty u stomatologa.

Aby prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej należy pamiętać o odpowiednim szczotkowaniu, przynajmniej dwa razy dziennie po 2 lub 3 minuty, nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych, odpowiednim dobraniu pasty do zębów oraz płynu do płukania jamy ustnej.

Profilaktyczne wizyty u stomatologa raz na pół roku pomogą wprowadzić odpowiednie leczenie, zanim zmiany będą poważne. Dlatego zachęcamy do wizyty w gabinecie stomatologicznym przed planowaną ciążą lub na jej początku.