Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Prawidłowa higieny jamy ustnej.

Katarzyna | 29 lipca, 2020

Zdrowy i piękny uśmiech to nie tylko używanie wybielających past do zębów. Odpowiednio dobrana szczoteczka, czy to manualna czy też elektryczna, nitkowanie zębów dwa razy dziennie, dobrana do naszych potrzeb pasta i płyn do płukania ust są zestawem obowiązkowym u każdego, kto chce zachwycać zdrowymi zębami!

Wiele osób myje zęby w sposób nieprawidłowy lub też dobierając do tego celu niewłaściwe przybory. Kończy się to często niechęcią, narastającą frustracją, a następnie zaniedbaniem prawidłowej higieny jamy ustnej. Dodajmy do tego nieregularne wizyty u stomatologa, odbywane dopiero, gdy cierpimy przez nasilony ból i cóż, efekt to na pewno nie wymarzony uśmiech.

Warto poza regularnymi kontrolnymi wizytami w gabinecie stomatologicznym co pół roku, zadbać o instruktaż. Przeprowadza go higienistka, która dokładnie pokazuje w jaki sposób prawidłowo oczyszczać zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Sama higiena jamy ustnej zaczynać się powinna od regularności! Zęby należy myć minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. I zawsze po słodyczach i pokarmie zawierającym duże ilości cukru w składzie! Zaczynając od dokładnego umycia zębów dobraną do indywidualnych potrzeb szczoteczką oraz pastą, następnie powinno nastąpić nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, a na zakończenie usta powinno się przepłukać płynem. W ten sposób pozbycie się resztek jedzenia, a co za tym idzie bakterii pożywiających się nimi, jest banalnie proste! Zmniejsza to również ryzyko powstawania kamienia nazębnego oraz próchnicy, co z kolei chroni zęby przed wieloma niebezpiecznymi chorobami i ubytkami.