Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Spirometria – kto, kiedy, jak?

Katarzyna | 24 czerwca, 2020

W naszej przychodni możecie poddać się badaniu spirometrii. Dziś podpowiemy, kto powinien pomyśleć nad takim badaniem, z jaką częstotliwością je wykonywać oraz jak ono wygląda.

Zacznijmy od tego, że spirometria to bezbolesne badanie, które pozwala ocenić pracę oraz pojemność płuc. Pomaga zdiagnozować choroby, które utrudniają oddychanie, takich jak między innymi astma oskrzelowa. Warto je wykonać, jeśli mamy trudność z oddychaniem, duszności, kaszel oraz łatwo się męczą. Również palacze powinni regularnie poddawać się temu badaniu! Po ukończeniu 40 roku życia warto wykonywać badanie spirometrii co około dwa lata, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Samo badanie jest niezwykle proste, należy jednak dokładnie wykonywać polecenie osoby je przeprowadzającej – tylko dzięki temu będzie ono miarodajne! Przed badaniem zadbaj o luźny, niekrępujący tułowia ubiór, absolutnie nie wykonuj intensywnych ćwiczeń, a na dobę przed nim unikaj alkoholu. Nie jedz obfitego posiłku i jeśli palisz, postaraj się nie palić papierosów na minimum kilka godzin przed badaniem. W przypadku przyjmowania leków o to, czy należy je zażyć i kiedy zapytaj koniecznie lekarza.