Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Stan podgorączkowy i gorączka u dziecka.

Katarzyna | 17 października, 2022

Każdy rodzic martwi się zdrowiem swojego dziecka. Szczególnie świeżo upieczeni rodzice, dla których wszystko jest pierwszym razem. Stan podgorączkowy oraz gorączka u dziecka to częsty objaw, zarówno podczas choroby, jak i przy ząbkowaniu oraz po szczepieniach. Jak je odróżnić i kiedy należy podać dziecku leki, a kiedy jedynie monitorować stale sytuacje?

Zacznijmy od rozróżnienia stanu podgorączkowego oraz gorączki. Stan podgorączkowy występuje wtedy, gdy temperatura wynosi od 37,1◦C do 37,9◦C. Jest to naturalna reakcja obronna organizmu, którą należy jedynie monitorować. W przypadku temperatury wynoszącej 38◦C i wyższej mówimy o gorączce, którą należy już leczyć.

Podawanie leków małym dzieciom, a w szczególności niemowlakom powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem oraz po zapoznaniu się dokładnie z zawartością ulotki oraz dawkowaniem leku dostosowanym do wieku oraz przede wszystkim wagi dziecka.

Poza podaniem leków należy dbać o nawodnienie malucha, a także o to, aby dziecko regularnie przebierać w czyste i suche ubrania.