Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Uważaj na kleszcze!

Katarzyna | 27 kwietnia, 2022

Sezon na kleszcze niestety znów można uznać za w pełni otwarty. Dziś przypominamy jak chronić się przed kleszczami oraz jak zareagować, gdy znajdziemy kleszcza wędrującego po naszym ciele lub już pożywiającego się na nas!

Zacznijmy od tego, że kleszcze możesz spotkać na swojej drodze właściwie wszędzie. Na trawnikach pomiędzy blokami, w parku, lesie, przy zbiornikach wodnych i rzekach. Najczęściej znajdziesz je przy krzewach i w wysokich trawach. Jeśli chcesz się skutecznie ochronić, podpowiadamy kilka najlepszych sposobów!

Jeśli wiesz, że przechodzić będziesz obok wysokiej trawy, czy też po prostu wybierasz się na łono natury, załóż jasne, długie spodnie i wyższe buty. Dzięki temu nie tylko łatwiej zauważysz kleszcza szukającego miejsca do wkłucia, ale również zablokujesz mu drogę pod ubranie.

Kolejną sprawą są środki odstraszające owady i pasożyty. Repelenty należy stosować zgodnie z informacjami zamieszczonymi na opakowaniu przez producenta. Dużym plusem jest to, że niektóre z nich można stosować nawet przy małych dzieciach, a innymi spryskać ubrania i skórę. Aplikację takich środków należy regularnie powtarzać dla utrzymania efektu.

Jeśli zauważysz chodzącego po sobie kleszcza, zanim ten się wkuje, śmiało możesz go po prostu z siebie zdjąć i np. rozdeptać. Sprawa nieco się komplikuje, gdy ten już się wkuje. Im szybsza reakcja i wyciągnięcie go, tym lepiej. Sprawne wyjęcie kleszcza może zapobiec przenoszeniu się groźnych chorób.

Po wyciągnięciu kleszcza z ciała należy uważnie obserwować miejsce, w którym się znajdował. Jakiekolwiek zmiany skórne lub zdrowotne należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem!