Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

W jaki sposób leczyć miażdżycę?

Katarzyna | 28 października, 2020

Nieleczona miażdżyca jest bardzo niebezpieczna, może prowadzić do niedokrwienia ważnych organów, a nawet do śmierci. Ponieważ objawów nie widać od razu warto prowadzić zdrowy tryb życia, o którym dowiesz się więcej w naszym poprzednim wpisie!

W dniu dzisiejszym skupimy się na sposobach leczenia miażdżycy.

W zależności od poziomu zaawansowania choroby mamy możliwość podjęcia leczenia farmakologicznego lub operacyjnego. Leczenie farmakologiczne jest możliwe jedynie w momencie wczesnego wykrycia choroby. Warto dodać, że żadna forma leczenia nie przyniesie zadowalających rezultatów oraz trwałej poprawy jeżeli chory nie zmieni swojego jadłospisu i trybu życia, a często wielu nawyków.

Zaawansowane zmiany miażdżycowe wymagają zwykle leczenia operacyjnego, na które kieruje kardiolog. Są trzy rodzaje leczenia operacyjnego – zakładanie stentów, zabiegi balonikowania oraz zakładanie by-passów.

Warto pamiętać, że jak w przypadku każdej choroby, tak i miażdżyca nadwyręża organizm. Nawet po zakończonym leczeniu farmakologicznym, a tym bardziej operacyjnym możesz już nigdy nie wrócić do pełnej sprawności, którą posiadałeś przed rozwojem choroby. Zgodnie z przysłowiem – „Lepiej zapobiegać niż leczyć” zapraszamy na badanie morfologiczne oraz lipidogram.

Powiedz nie miażdżycy!