Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Wpływ otoczenia na zdrowie.

Katarzyna | 3 lutego, 2021

Dbając o siebie często zapominamy o tym, że nasze otoczenie jest niemal tak samo istotne, jak nasza dieta. Jakość powietrza ma w końcu wpływ także na żywność!

Zanieczyszczenia powietrza są dla nas bardzo groźne, bo nie widzimy ich gołym okiem. A ich skutki mogą być bardzo ciężkie! Wpływ zanieczyszczeń powietrza może powodować: problemy z pamięcią i koncentracją, stany depresyjne, przyspieszone starzenie się układu nerwowego, problemy z oddychaniem, podrażnienie oczu, nosa, gardła, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, rak płuca, zaostrzenie astmy i wiele, wiele innych problemów zdrowotnych. Wpływa ona także na nienarodzone dzieci powodując niską wagę urodzeniową czy przedwczesny poród.

Również kurz oraz znajdujące się w nim roztocze jest powodem do niepokoju. O ile kurz w niewielkich ilościach stymuluje układ odpornościowy, to dla alergików może wywoływać duże problemy zdrowotne i prowadzić do astmy. Odpowiedzialne są za to pajęczaki, które w nim żyją. Roztocze znajduje się jednak nie tylko w kurzu, ale przede wszystkim w materacach, pościeli, na dywanach czy w zabawkach pluszowych.

Warto dbać o czystość naszego domu, szczególnie zwrócić należy uwagę na regularne czyszczenie materacy i miejsc, w których roztocze czuje się najlepiej. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko alergii i astmy. Sam kilkudniowy kurz ma pozytywny wpływ na nasz organizm, dlatego jeśli nikt z domowników nie ma alergii, nie powinniśmy maniakalnie go ścierać.

Zanieczyszczenia powietrza są najtrudniejsze do uniknięcia, ponieważ nie mamy możliwości zrobić z nimi zbyt wiele. Unikajmy wychodzenia na spacer w godzinach szczytu, aby nie narażać się na wdychanie dużych ilości spalin z samochodów. W sezonie grzewczym unikajmy wychodzenia na spacer wieczorem, aby nie wdychać spalin z kominów. Jeśli mamy możliwość spacerować tylko w godzinach wieczornych, zasłaniajmy nos i usta maską, aby wdychać jak najmniej szkodliwych substancji. Warto także przemyśleć inwestycję w oczyszczacz powietrza do domu.