Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Wyjazd na wakacje z niemowlakiem.

Katarzyna | 12 sierpnia, 2020

Planując wakacyjny wyjazd z niemowlakiem musimy liczyć się z podjęciem wcześniejszych przygotowań. Przecież chcemy, aby podróż przebiegła sprawnie i komfortowo zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Dziś podzielimy się kilkoma radami, które mogą pomóc w przygotowaniach i samej podróży.

Po pierwsze, jeśli obawiasz się wyjazdu z maluchem, to nie ma czego! Jeśli tylko dziecko jest zdrowe nie ma żadnych przeciwwskazań, aby nie mogło odbyć dłuższej podróży. Jeśli chodzi o czas wyjazdu z domu, to najlepiej jechać tuż przed długą drzemką dziecka lub w nocy, aby dziecko przespało możliwie najwięcej czasu. W przypadku upału, bezwzględnie należy wybrać się w podróż w godzinach nocnych, pozwoli to znacznie zmniejszyć potrzebę korzystania z klimatyzacji.

Po drugie, kilka dni przed podróżą, warto zadbać o wcześniejszą wizytę u lekarza z dzieckiem lub teleporadę. Lekarz podpowie też jakie leki, np. przeciwgorączkowe, warto ze sobą zabrać. Kolejnym krokiem, o którym nie możemy zapomnieć, jest zapakowanie książeczki zdrowia dziecka oraz pamiętać, aby mieć zapisany numer telefonu do lekarza naszego dziecka. Dzięki temu w każdej nagłej sytuacji będziemy mieli kontakt z zaufanym specjalistom.

Kiedy planujemy wyjazd za granicę, musimy pamiętać, aby wcześniej wyrobić paszport dla dziecka lub tymczasowy dowód osobisty. Warto wyrobić któryś z powyższych dokumentów, nawet jeśli planujemy wyjazd jedynie w polskie góry lub tereny przygraniczne. Dzięki temu będziemy mogli bez obaw wybrać się razem z maluchem na krótką wyprawę po za granice Polski.

Z przygotowań do podróży warto jeszcze pamiętać o odgrzybieniu i oczyszczeniu klimatyzacji w samochodzie, a tuż przed wyjazdem dobrze wywietrzyć samochód. Dla komfortu dziecka zrezygnujmy z odświeżacza powietrza, a wybierając płyn do spryskiwaczy zdecydujmy się na ten o jak najsłabszym zapachu. Pamiętajmy o zablokowaniu tylnego zamku i zwracajmy szczególną uwagę na klimatyzację. Pilnujmy, aby nawiew nie wiał na niemowlę.

Jeśli chodzi o rzeczy, które należy koniecznie zapakować będą to: pieluszki, chusteczki nawilżane, krem przeciw odparzeniom, przegotowana woda w butelce, zapasowy smoczek, krem przeciwsłoneczny odpowiedni dla malucha, odpowiednią ilość jedzenia i zabawki.

I najważniejsze – rób postoje tak często jak potrzebuje tego kierowca oraz dziecko. Podczas postojów koniecznie zadbaj o ponowne wywietrzenie samochodu.