Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Wymarzony urlop? Uważaj na to, co na nim jesz!

Katarzyna | 17 sierpnia, 2021

Wymarzony urlop, zarówno spędzany w kraju, jak i za granicą, niesie ze sobą pewne ryzyko. Jeśli nie jedziemy w jedno, sprawdzone miejsce co roku, warto uważać na to co jemy, a nawet co pijemy! Szczególnie jeśli wakacje planujemy w krajach bardziej odległych lub na innym kontynencie!

Wirusy, bakterie czy niektóre pasożyty, to coś czego nie zobaczymy gołym okiem. A szkoda, bowiem niosą przykre dla naszego organizmu konsekwencje prowadzące do zatruć pokarmowych czy biegunek. Te z kolei prowadzą do odwodnienia, które może być bardzo niebezpieczne w skutkach. I nie tylko zepsuje nam wakacje, ale może też mocno nadwyrężyć nasze zdrowie.

Co możemy zrobić, aby zminimalizować ryzyko zatruć pokarmowych?

  • Koniecznie dbajmy o higienę! Zawsze miej ze sobą wilgotne chusteczki, a także żel antybakteryjny. Przed wyjazdem sprawdźmy również, czy w danym rejonie woda w kranie jest czysta i zdatna, a dla pewności do mycia zębów czy picia używajmy przegotowanej lub butelkowej wody.
  • Sprawdzajmy miejsca, w których jemy! Dotyczy to również naszego kraju. Zanim zjesz w danym miejscu zwróć uwagę na: czystość lokalu, czystość kuchni jeśli ją widać, czy obsługa nosi rękawiczki, jeśli ma kontakt z żywnością, a także czy w danej restauracji lub barze jest dużo „miejscowych”. Szukajmy miejsc z dobrymi ocenami w internecie, a także zapytajmy mieszkańców danego miejsca o polecenie lokali z lokalną kuchnią. Uważajmy na potrawy zawierające surowe owoce morza, ryby, jaja czy mięso!
  • Upał sprawia, że mamy ochotę się ochłodzić. Chętnie sięgamy wtedy po lody. Jednak pamiętajmy, aby uważać na lody ze stoisk stojących w pełnym słońcu – wpół rozmrożone przez cały dzień lub rozmrożone i ponownie zamrożone mogą nie nadawać się do bezpiecznego spożycia.
  • Przed wyjazdem zadbajmy o prawidłową dietę i wzmocnijmy florę bakteryjną jelit oraz układ odpornościowy. Szklanka kefiru lub maślanki przed snem to doskonały pomysł!
  • A na sam wyjazd weźmy ze sobą leki wspomagające trawienie, przeciwbiegunkowe oraz skonsultujmy się z lekarzem jeśli czeka nas długi lot samolotem.

Jeśli na urlopie złapie nas biegunka lub będziemy mieć objawy zatrucia pokarmowego pamiętajmy o nawodnianiu organizmu. Objawy, które nie ustąpią w ciągu dwóch dni koniecznie powinny zostać skonsultowane z lekarzem!