Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu wiosną!

Katarzyna | 8 czerwca, 2021

Nasze ciało składa się w większości z wody, dlatego pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu organizmu każdego dnia. Czemu jest to takie ważne?

Odwodniony organizm to zaburzone procesy termoregulacji, które skutkują wyższą temperaturą ciała. To z kolei negatywnie wpływa na nasze narządy wewnętrzne! Co więcej, gdy nie dostarczymy do organizmu odpowiedniej dawki płynów, zmniejsza się nasza wydajność, apetyt, a także zaburzone są funkcje poznawcze – trudniej nam coś zapamiętać i skoncentrować się. Przy poważniejszym odwodnieniu zaczyna nas boleć głowa, jesteśmy senni i zmęczeni, a nawet drażliwi.

Oczywiście, każdy z nas jest inny i potrzebuje nieco innej ilości wody. Zależy ona od naszej diety, aktywności fizycznej, a także płci i wieku. Przyjęło się, że należy pić dziennie od 2 do 2,5 litra wody.
Nie każdy jednak lubi smak wody, a może raczej jego brak. Należysz do tego grona? Nie martw się! Wystarczy, że dodasz do szklanki wody trochę soku z cytryny lub kawałek ulubionego owocu. Na cieplejsze dni polecamy wrzucenie do szklanki z wodą mrożonych owoców, np. malin lub borówek.

Nie zapomnij o piciu wody rano i wieczorem. Szklanka wody po przebudzeniu i kolejna przed snem? Spraw, że będzie to rutyna! Masz problem z zapamiętaniem o piciu? Tym też nie musisz się przejmować. Skorzystaj ze specjalnych aplikacji na telefon, które nie tylko przypominają o piciu wody, ale także umożliwiają wpisanie innych napojów, np. kawy lub herbaty, a nawet aktywności fizycznej. Następnie wyliczają one ile wody potrzebujesz!