Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Jak chronić się przed słońcem?

Katarzyna | 22 lipca, 2020

Bardzo dużo mówi się o tym, że bez słońca nie ma życia, a także o tym, że dostarcza ono nam witaminy D. Mało natomiast o tym, że słońce bardzo nam szkodzi! Oparzenia, choroby skóry, szybsze starzenie się – wszystko to może nas spotkać, gdy nie chronimy się odpowiednio przed promieniami słonecznymi. Szczególnie ważne jest, by nie opalać się ani nie przebywać na słońcu bez ochrony przeciwsłonecznej w godzinach od 11 do 16, ponieważ może to mieć bardzo negatywne i długofalowe skutki, również zdrowotne!

Najskuteczniejszą formą ochrony jest oczywiście omijanie słońca, gdy to świeci najostrzej. Wybierając się więc na spacer idźmy na niego od rana, tak, aby wrócić przed południem lub też wieczorem. Jeśli jednak musimy wyjść na zewnątrz w godzinach pomiędzy 11, a 16, to załóżmy nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i trzymajmy się cienia ile tylko się da. Dla dodatkowej ochrony zaaplikujmy też przed wyjściem starannie preparat przeciwsłoneczny!

Ponieważ takich preparatów jest na rynku wiele, warto uważnie wybierać ten, który kupujemy! Filtrów poniżej 30SPF zupełnie nie polecamy, ponieważ ich ochrona jest po prostu słaba. Nie wystarczy ich nałożyć też tuż przed wyjściem na słońce, nawet jeśli są wodoodporne! Aplikacja filtru powinna odbyć się na 15-30 minut przed planowanym wyjściem na zewnątrz, a potem aplikowana ponownie (zależnie od producenta, najlepiej jednak co około 2 godziny). Warto także pamiętać, że jeśli się spocimy lub weźmiemy kąpiel, to nawet po użyciu wodoodpornego kremu, należy posmarować się nim ponownie.

Szczególną troskę poświęćmy też niemowlakom, dla których bezpośrednie wystawienie na światło słoneczne może być bardzo groźne! Idąc z maluchem na spacer zadbajmy, aby maluch był cały w cieniu. Podobnie sprawa ma się z małymi dziećmi, które czapek i kapeluszy nosić nie lubią, ale dla ich bezpieczeństwa, powinniśmy je do tego nakłaniać! Zalecamy również aplikację filtru przeciwsłonecznego 50 SPF przeznaczonego dla dzieci, a potem późniejsze ponowne aplikacje do 2 godziny. Boisz się, że dziecko nie będzie tego chciało? Jeśli zobaczy, że samemu nakładasz na siebie filtr przeciwsłoneczny samo również przestanie mieć opory!