Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Zatrucia pokarmowe na wakacjach.

Katarzyna | 20 maja, 2022

Za chwilę zacznie się sezon urlopowy, dlatego dziś podpowiadamy w jaki sposób postępować przy zatruciach pokarmowych na wyjazdach oraz jak można zmniejszyć ryzyko ich występowania.

Lepiej być ostrożnym, niż później żałować. Dlatego na wyjazd, szczególnie zagraniczny, zabierz dobrze wyposażoną apteczkę. Poza środkami do odkażania ran i plastrami na odciski, dobrze, aby taka apteczka zawierała wszystkie stałe leki, jakie przyjmujesz, leki, które przyjmujesz przy przeziębieniu czy bólu gardła oraz suplementy diety. Nie zapomnij również o lekach na np. alergię! I również profilaktycznie zakapuj ze sobą leki wspomagające organizm przy problemach trawiennych czy biegunce. Weź ze sobą również elektrolity i priobiotyki, które będą pomocne przy zatruciu pokarmowym.

Nie bój się też zasięgnąć porady lekarskiej na wyjeździe zagranicznym. Zatrucie pokarmowe może mieć wiele przyczyn, niektóre jedynie osłabią Twój organizm i potrwają kilka dni, inne natomiast mogą być poważniejsze w konsekwencjach. Pamiętaj o nawadnianiu organizmu oraz lekkich posiłkach.

Aby zminimalizować ryzyko zatrucia pokarmowego nie pij wody z kranu na wyjazdach. Używaj butelkowanej wody lub najlepiej przegotowanej. W upalne dni uważaj na jedzenie na mieście, szczególnie przy jedzeniu owoców morza, ryb, ale także mięsa. Przy ciepłej temperaturze unikaj również jedzenia prosto ze straganów, lepiej wybierz polecaną przez miejscowych i turystów restaurację.