Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Zimowe osłabienie? Sprawdź, jak je ominąć!

Katarzyna | 21 grudnia, 2021

Zimne, krótkie dni to pora przeziębień. Deszcz, śnieg, wiatr – wszystkie te czynniki sprawiają, że organizm jest osłabiony i podatny na infekcje. Co możesz zrobić, aby uniknąć zimowego przeziębienia i osłabienia?

Pierwszym punktem jest zadbanie o prawidłową dietę. Zbilansowana, bogata w warzywa, owoce, nabiał, chude mięso i wartościowe ryby, a także pełnoziarniste produkty dieta pozwoli Ci zachować zdrowie lepiej niż jakikolwiek suplement diety! Pamiętaj również o spożywaniu ciepłych, rozgrzewających posiłków i napojów, np. herbaty.

Kolejnym ważnym elementem profilaktyki jest aktywność fizyczna. Zimą uprawianie sportu na zewnątrz może łatwo skończyć się kontuzją, dlatego zachęcamy do spokojnych spacerów, które trwać będą około pół godziny.

Doskonałym pomysłem na zimową pogodę jest ubiór na cebulkę. Pozwoli on ograniczyć możliwość przegrzania się i marznięcia – wystarczy zdjąć lub założyć kolejną warstwę!

Zimą pamiętaj także o wietrzeniu pomieszczeń oraz dezynfekcji klamek, poręczy schodów i często używanych przedmiotów. Jest to szczególnie ważne, gdy ktoś z domowników przechodzi infekcję.

Dodatkowo pamiętaj o wyrzucaniu zużytych chusteczek bezzwłocznie po ich użyciu!