Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Nowy rok? Nie zapomnij o profilaktyce!

Katarzyna | 14 stycznia, 2022

Początek roku to doskonały moment na zaplanowanie kiedy i jakie badania profilaktyczne wykonasz. Pamiętaj, że dzięki wczesnemu wykryciu, wiele poważnych chorób jest wyleczalnych! Co koniecznie powinno znaleźć się w Twoim kalendarzu?

Punkt pierwszy – morfologia! Badanie krwi pomaga w wykryciu wielu chorób na długo zanim wystąpią ich objawy. Do standardowej morfologii możesz zdecydować się na badanie OB lub CRP, które pozwolą na weryfikację, czy masz w organizmie stany zapalne.

Punkt drugi to badanie kontrolne moczu. Pozwala ono na wykrycie różnych chorób, nie tylko związanych z nerkami i drogami moczowymi. Oba badania warto wykonać raz w roku w ramach profilaktyki.

Trzecim punktem jest wizyta u stomatologa. Pamiętaj, że chore zęby mogą mieć negatywny wpływ na cały organizm, dlatego ich zdrowie jest ważne nie tylko, aby utrzymać ładny uśmiech. Profilaktyczne wizyty u stomatologa powinny odbywać się dwa razy w roku.

I coś dla kobiet – wizyta u ginekologa! Zalecana jest przynajmniej jedna wizyta kontrolna u ginekologa rocznie. W trakcie wizyty co roku warto wykonać badanie palpacyjne, a co dwa lata cytologię szyjki macicy. Również co dwa lata warto wykonać badanie USG piersi u kobiet młodszych, a mammografię u kobiet starszych. Dodatkowo zachęcamy do comiesięcznego samobadania piersi w celu wykrycia wczesnych zmian w obrębie piersi.