Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Opuchnięte ciało a upały.

Katarzyna | 24 sierpnia, 2021

Opuchlizna ciała może mieć wiele przyczyn, a wśród nich znajdują się upały. A raczej nie sama wysoka temperatura, a to jak organizm sobie z nią radzi. Przy upałach łatwo o odwodnienie, dlatego organizm stara się magazynować wodę na później, co może powodować opuchliznę – przy odpowiednim nawodnieniu nie ma to miejsca.

Przy zmniejszaniu opuchlizny pomocne więc jest picie niegazowanej wody w sposób systematyczny i małymi ilościami na raz. Zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem na temat nawadniania organizmu, w którym rozwijamy ten temat.

Poza zadbaniem o odpowiedni poziom wody można wspomóc się również innymi rzeczami. A mianowicie ruchem – i nie mówimy tu o uprawianiu sportów ekstremalnych! Wystarczy dłuższy spacer wieczorem, jazda na rowerze czy pływanie.

Jeśli puchną nogi dobrze jest przygotować chłodną kąpiel z solą lub naparem z szałwii. Na opuchliznę nie działa za dobrze ciepło, dlatego zamiast gorącego prysznica lepiej zdecydować się na letni lub chłodny.

Również dieta ma znaczenie! Dobrze zmniejszyć ilość spożywanej soli i cukru oraz przetworzonej żywności, a także skupić się na jedzeniu lekkostrawnych potraw.

Opuchlizna sprawia ból, piecze lub utrzymuje się przez cały dzień? To zdecydowanie najwyższa pora wybrać się na wizytę do lekarza! Może być to bowiem pierwszy objaw poważniejszych chorób, np. układu krążenia krwi, cukrzycy lub chorób tarczycy.