Tel: 24-268-50-83
Popłacińska 42, 09-401 Płock

Tel: 24-231-48-36
Osiedlowa 1, 09-401 Płock

Przychodnia "Radzi i Wie"

Wzmacniaj organizm!

Katarzyna | 10 lutego, 2021

Budowa i wsparcie układu immunologicznego jest ważna przez cały rok, ale zwykle dopiero w sezonie grypowym zaczynamy zwracać na to uwagę. I choć ze względu na pandemię wielu z nas bardziej dba o siebie, to mamy tendencję do bagatelizowania grypy czy grypy żołądkowej. To duży błąd, ponieważ właśnie teraz oba rodzaje grypy bardzo szybko się rozprzestrzeniają.

Oczywiście, zachowanie wysokiej higieny osobistej pomaga w zmniejszeniu ryzyka zachorowania. Ale aby skutecznie wzmocnić organizm warto o niego zadbać.

Zacznijmy od tego, o czym wielu z nas zapomina. Zdrowie psychiczne ma ogromny wpływ na nasze zdrowie fizyczne. Stres realnie obniża naszą odporność. Dlatego tak ważne jest, aby codziennie poświęcić chwilę dla samego siebie. Relaks przez godzinę lub dwie przed snem pozwoli nam nie tylko szybciej zasnąć i lepiej spać, ale przede wszystkim zredukuje poziom stresu. Nie ważne czy będzie to obejrzenie nowego odcinka ulubionego serialu, gra komputerowa lub mobilna, przeczytanie kilku rozdziałów książki, układanie puzzli czy też cokolwiek innego. Hobby pomagają w relaksie i redukcji stresu!

Kolejnym elementem jest zdrowa i zbilansowana dieta bogata w warzywa i nieprzetworzoną żywność. Wspominaliśmy o tym szerzej w naszych poprzednich artykułach: sezon na świeże warzywa, warzywa i owoce jesienią, czemu ruch jest taki ważny. Warto wzbogacić ją o warzywa i owoce, a także przyprawy, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Więcej informacji znajdziecie: wspomóż trawienie przy świątecznym stole, sól – zdrowa czy nie.

Przy zdrowej diecie nie należy zapominać o odpowiedniej ilości błonnika oraz naturalnych prebiotykach! Regularna i umiarkowana aktywność fizyczna jest ważnym elementem wzmacniania organizmu, dlatego nie pozwólmy wygrać lenistwu i wykonujmy ćwiczenia 3 razy w tygodniu, albo chociaż intensywnie spacerujmy codziennie przez pół godziny. Jeżeli czujesz, że łapią Cię objawy grypy lub przeziębienia skonsultuj się z lekarzem, np. w formie teleporady.